W związku z tym, że…

W związku z tym, że rozpoczyna się „wysoki” sezon rowerowy, oraz spodziewany jest większy ruch rowerowy, bo w sklepach brakuje od dawna rowerów. Mam zamiar poprowadzić kilka dni na mikroblogu, „przypominajki” z przepisów ruchu drogowego.

Więc kontynuuję. Popularny mit, że czerwony chodnik to droga rowerowa. Otóż nie, to nadal chodnik a rowerem po chodniku się nie jedzie.
Odpowiedz mi na pytanie, czy jak z bramy na czerwonym chodniku (brak prawidłowego oznakowania) wyjdzie mi kierowca, to czy będzie winnym kolizji?

No właśnie…

Rowerzysta jest kierującym pojazdem i ma się stosować do znaków drogowych. Nie do ich braku. Nie wiesz, bo nie ma znaków pionowych czy to DDR? CPR a jak CPR to lewy? Prawy? Z pierwszeństwem pieszych po całym CPR? Więc jak dojdzie do kolizji to kto będzie winny? A jak zjedziesz z tego na jezdnię to jest to włączanie się do ruchu? Braki w oznakowaniu stawiają rowerzystów na przegranej pozycji w razie wypadku, jak jedziesz ulicą to sprawa jest prosta i jasna.
Do tego po tych CPR to się nie da często jechać, bo są źle wykonane i się sypią stwarzając zagrożenie dla sprzętu i samego kierującego, nikt z nas zaś nie ma obowiązku narażać swojego życia i mienia.

Teraz prawo:

https://dziennikustaw.gov.pl/D2003220218102.pdf

Znak P-23 umieszcza się na początku takiej drogi lub pasa jezdni. Na drodze dla rowerów znak ten stanowi uzupełnienie znaku pionowego C-13 „droga dla rowerów”, a na pasie jezdni występuje samodzielnie lub jako uzupełnienie znaku F-19 „pas ruchu dla określonych pojazdów” wskazującego pas dla rowerów. Na wydzielonym z jezdni pasie przeznaczonym tylko dla rowerów znak P-23 powtarza się na całej długości pasa, co 50 m oraz bezpośrednio za każdym skrzyżowaniem. Zasady oznakowania drogi i pasów dla rowerów podano w punkcie 7.11.

Przypominam, że od wymierzania sprawiedliwości jest drogówka a nie szeryf w passacie z nikłą znajomością przepisów. Oszczędzi to czasu w wysyłaniu nagrania na stop agresji drogowej.

Wiem jak to bywa z pisaniem prawdy na wykopie, więc od razu ostrzegam, wszelkie niekulturalne komentarze będę kasował.

#samochody #kierowcy #rower

Komentarze są wyłączone.